Cementownia Górażdże, położona w miejscowości Chorula w województwie opolskim, została oddana do eksploatacji w 1977 roku. Zakład wybudowano w oparciu o technologię i podstawowe wyposażenie techniczne duńskiej firmy FLSmidth, światowego potentata w zakresie dostaw urządzeń i usług dla przemysłu cementowego.

Na przestrzeni lat w zakładzie w Choruli zrealizowano wiele inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych, które umocniły jego pozycje w czołówce największych i najnowocześniejszych cementowni w Europie.

Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych udało się zredukować jednostkowe zużycie energii na tonę klinkieru, ograniczyć emisję CO2 z paliw, obniżyć poziom powstającego w czasie produkcji hałasu oraz zwiększyć możliwości wykorzystania paliw alternatywnych w procesie produkcji cementu.

Cementownia Górażdże dysponuje dwiema liniami technologicznymi do wypału klinkieru portlandzkiego. Główne urządzenia produkcyjne zakładu to: 2 piece obrotowe do wypału klinkieru oraz 4 młyny cementu. Podstawowymi surowcami stosowanymi do produkcji są wapień i margiel, pozyskiwane w dwóch kopalniach „Górażdże” oraz „Folwark”.

Asortyment produkcji obejmuje: cementy portlandzkie (CEM I), cementy portlandzkie wieloskładnikowe (CEM II), cementy hutnicze (CEM III) oraz cementy wieloskładnikowe (CEM V).