Stadion Miejski we Wrocławiu

Na budowę Stadionu Miejskiego we Wrocławiu  Górażdze dostarczyły łącznie 34 000 ton cementu (CEM I 42,5R  i  CEM III A 32,5 N- LH/HSR/NA) 
Stadion Miejski we Wrocławiu – stadion piłkarski we Wrocławiu, stanowiący własność miasta Wrocław. Głównym użytkownikiem areny jest klub piłkarski Śląsk Wrocław. Stadion był jedną z aren Euro 2012 – rozegrane na nim zostały trzy mecze fazy grupowej (w tym jeden Reprezentacji Polski – 16 czerwca). Stadion spełnia wymogi najwyższej czwartej kategorii UEFA.

Charakterystycznym elementem konstrukcji stadionu jest jego elewacja zbudowana z półprzezroczystej siatki wykonanej z włókna szklanego pokrytego teflonem. Dach stadionu jest częściowo przeszklony dla zwiększenia naturalnego oświetlenia. Strona południowa jest przeszklona na większej powierzchni niż strona północna.
Zbudowano też szeroka platformę (esplanada) o powierzchni 52 753 m², która do stadionu prowadzi z południa od strony ul. Lotniczej i z północy od ul. Królewieckiej. Stadion zajmuje 11 ha na 21 ha działce na wrocławskich Pilczycach. Pod platformą są miejsca parkingowe oraz pomieszczenia techniczne. Platforma wzbija się z poziomu terenu na poziom pierwszej promenady stadionu, czyli na 5,44 m. Tam znajdują się wejścia na poszczególne sektory. Od poziomu terenu do górnej krawędzi dachu stadion ma wysokość 39,33 m. Konstrukcja stadionu składa się z 4 budynków, które są połączone dwiema promenadami (na poziomie pierwszym i czwartym). Trybuny są jednopoziomowe, 56 rzędowe. Przy stadionie znajduje się 4-poziomowy parking dla aut osobowych.

Dane o projekcie

  • J.S.K. Architekci Sp z o.o. – Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz

    Architect

  • firma Max Bögl

    Contractor

  • CEM I 42,5 R, CEM III A 32,5 N - LH/HSR/NA

    Material

  • 2011

    Completion

Położenie

Sląska 1
Wrocław (Polska)

Stadion Wrocław 4.

Stadion Wrocław 3.

Stadion Wrocław 2.

Stadion Wrocław 1.