Elektrownia Opole - budowa nowych bloków nr 5 i 6

Rozbudowa Elektrowni Opole to największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce po 1989 roku. Koszt powstania dwóch bloków energetycznych nr 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW to blisko 12 miliardów złotych. Prace na terenie Elektrowni Opole trwają od lutego 2014 roku. Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa przy współudziale Alstom Power. Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 ma zostać przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w lutym 2019 r. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych

W 2019 roku Elektrownia będzie jedną z najnowocześniejszych siłowni węglowych na świecie. Dwa realizowane bloki – każdy o mocy brutto 900 MW – opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużyją ok. 4 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25 proc. wyższej od obecnie stosowanych w polskiej energetyce oraz umożliwi znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 25 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii. Nowe bloki 5 i 6 w Elektrowni Opole w istotny sposób przyczynią się do realizacji najnowszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej, ponieważ będą zastępować jednostki wycofywane w innych elektrowniach, wybudowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w.
We wrześniu 2014 r. Konsorcjum Górażdże Beton & JD wygrało kontrakt na dostawę około 400 tys. m3 betonu towarowego na rozbudowę Opolskiej Elektrowni.  Dostawy rozpoczęły się pod koniec 2014 r. i według wstępnego harmonogramu potrwają do drugiej połowy 2017 roku. Zdecydowanie większa część kontraktu zostanie wypełniona w latach 2015-16. Oferta konsorcjum zawiera ok. 70 asortymentów betonu, z czego większość to betony sporządzone na bazie cementu z dodatkiem granulowanego żużla wielkopiecowego, produkowanego w zakładach należących do Grupy Górażdże.
 

Rozbudowa Elektrowni Opole (1) .

Rozbudowa Elektrowni Opole (3) .

Rozbudowa Elektrowni Opole ( 5) .

Rozbudowa Elektrowni Opole (6) .